SchoolBug.org - Public School Directory
Free School Data. Choose From The List Below.Most Popular  |  By Population  |  School Districts  |  Contact Us  |  About Us  
MN School Districts
Select a school district to view detail. Click here to select new state.
 
 2001 EDUCATION DIST. MARTIN HUGHES CHARTER SCHOOL 
 A.C.G.C. MATH & SCIENCE ACADEMY 
 ACADEMIA CESAR CHAVEZ CHARTER SCH. MCGREGOR 
 ACORN DUAL LANGUAGE COMM. ACADEMY MCLEOD WEST SCHOOLS 
 ADA-BORUP MEDFORD 
 ADRIAN MEEKER & WRIGHT SP. ED. COOP. 
 AGRICULTURAL FOOD SCIENCE ACADEMY MELROSE 
 AITKIN MENAHGA 
 ALBANY MESABI EAST 
 ALBERT LEA METRO DEAF CHARTER SCHOOL 
 ALDEN METROPOLITAN LEARNING ALLIANCE 
 ALEXANDRIA MEXICA MULTICULTURAL ED. CHARTER 
 ANNANDALE MID STATE ED. DISTRICT 
 ANOKA-HENNEPIN MIDWEST SP. ED. COOP. 
 AREA SPECIAL EDUCATION COOP. MILACA 
 ASHBY MILROY 
 AURORA CHARTER SCHOOL MINNEAPOLIS 
 AUSTIN MINNEAPOLIS AREA OFFICE 
 AVALON SCHOOL MINNEOTA 
 BADGER MINNESOTA BUSINESS ACADEMY CHARTER 
 BAGLEY MINNESOTA NEW COUNTRY SCHOOL 
 BALATON MINNESOTA RIVER VALLEY ED. DISTRICT 
 BARNESVILLE MINNESOTA RIVER VALLEY SP. ED. COOP 
 BARNUM MINNESOTA STATE ACADEMIES 
 BATTLE LAKE MINNESOTA TECHNOLOGY CHARTER SCHOOL 
 BECKER MINNESOTA TRANSITIONS CHARTER SCH 
 BELGRADE-BROOTEN-ELROSA MINNESOTA VALLEY COOP. 
 BELLE PLAINE MINNESOTA VALLEY ED. DISTRICT 
 BELLINGHAM MINNETONKA 
 BELVIEW MINNEWASKA 
 BEMIDJI MN INSTITUTE OF TECHNOLOGY CHARTER 
 BEMIDJI REGIONAL INTERDIST. COUNCIL MN INTERNATIONAL MIDDLE CHARTER 
 BENSON MONTEVIDEO 
 BENTON-STEARNS ED. DISTRICT MONTGOMERY-LONSDALE 
 BERTHA-HEWITT MONTICELLO 
 BIG LAKE MOORHEAD 
 BIRD ISLAND-OLIVIA-LAKE LILLIAN MOOSE LAKE 
 BLACKDUCK MORA 
 BLOOMING PRAIRIE MORRIS 
 BLOOMINGTON MOUNDS VIEW 
 BLUE EARTH AREA PUBLIC SCHOOL MOUNTAIN IRON-BUHL 
 BLUESKY CHARTER SCHOOL MOUNTAIN LAKE 
 BLUFFVIEW MONTESSORI MURRAY COUNTY CENTRAL 
 BORDER REGION ED. DISTRICT N. CARLTON COOP. VOC. 
 BRAHAM N.E. METRO INTERMEDIATE DIST. 916 
 BRAINERD N.R.H.E.G. 
 BRANDON N.W.SUBURBAN DESEGREGATION DISTRICT 
 BRECKENRIDGE NASHWAUK-KEEWATIN 
 BREWSTER NATIVE ARTS CHARTER SCHOOL 
 BROOKLYN CENTER NERSTRAND CHARTER SCHOOL 
 BROWERVILLE NETT LAKE 
 BROWNS VALLEY NEVIS 
 BUFFALO NEW HEIGHTS SCHOOL, INC. 
 BUFFALO LAKE-HECTOR NEW LONDON-SPICER 
 BURNSVILLE NEW PRAGUE 
 BUTTERFIELD NEW SPIRIT SCHOOL 
 BYRON NEW ULM 
 CALEDONIA NEW VISIONS CHARTER SCHOOL 
 CAMBRIDGE-ISANTI NEW YORK MILLS 
 CAMPBELL-TINTAH NICOLLET 
 CANBY NORMAN COUNTY EAST 
 CANNON FALLS NORMAN COUNTY WEST 
 CARLTON NORTH BRANCH 
 CARVER-SCOTT EDUCATIONAL COOP. NORTH COUNTRY VOC. COOP. CTR. 
 CASS LAKE-BENA SCHOOLS NORTH LAKES ACADEMY CHARTER 
 CEDAR MOUNTAIN NORTH ST PAUL-MAPLEWOOD 
 CEDAR RIVER EDUCATION DISTRICT NORTHERN LAKES SPECIAL ED. COOP. 
 CEDAR RIVERSIDE COMMUNITY SCHOOL NORTHFIELD 
 CENTENNIAL NORTHLAND COMMUNITY SCHOOLS 
 CENTRAL LAKES ED. DISTRICT NORTHLAND LEARNING CENTER 
 CENTRAL MINN E.R.D.C. NORTHWEST MINNESOTA ED. DISTRICT 
 CENTRAL MINNESOTA JT. POWERS DIST. NORTHWEST RGN INTRDST COUNCIL 
 CHASKA NORWOOD 
 CHATFIELD OAK LAND VOC. CNTR. 
 CHISAGO LAKES ODYSSEY CHARTER SCHOOL 
 CHISHOLM OGILVIE 
 CHOKIO-ALBERTA OKLEE 
 CITY ACADEMY ONAMIA 
 CLEARBROOK-GONVICK OPPORTUNITIES FOR LEARNING 
 CLEVELAND ORONO 
 CLIMAX ORTONVILLE 
 CLINTON-GRACEVILLE-BEARDSLEY OSAKIS 
 CLOQUET OSSEO 
 COLUMBIA HEIGHTS OWATONNA 
 COMFREY PACT CHARTER SCHOOL 
 COMMUNITY OF PEACE ACADEMY PARK RAPIDS 
 CONCORDIA CREATIVE LEARNING ACADEMY PARKERS PRAIRIE 
 COOK COUNTY PAUL BUNYAN ED. COOP. 
 COON RAPIDS LEARNING CENTER PAYNESVILLE 
 CORRECTIONAL FACILITY - RED WING PEAKS CHARTER SCHOOL-PILLAGER 
 CORRECTIONAL FACILITY - SAUK CENTER PEAKS-FARIBAULT 
 CORRECTIONAL FACILITY - ST. CLOUD PELICAN RAPIDS 
 COTTONWOOD RIVER COOP. CTR. PEQUOT LAKES 
 COVENANT ACADEMY OF MINNESOTA CHTR. PERHAM 
 CROMWELL PERPICH CENTER ARTS EDUCATION 
 CROOKSTON PIERZ 
 CROSBY-IRONTON PILLAGER 
 CROSSLAKE COMMUNITY CHARTER SCHOOL PILLAGER AREA CHARTER SCHOOL 
 CROW RIVER SP. ED. COOP. PINE CITY 
 CYBER VILLAGE ACADEMY PINE ISLAND 
 CYRUS PINE POINT 
 DASSEL-COKATO PINE RIVER-BACKUS 
 DAWSON-BOYD PINE TO PRAIRIE COOP. CTR. 
 DEER RIVER PIPESTONE-JASPER 
 DELANO PLAINVIEW 
 DES MOINES RIVER VALLEY ED. DIST. PLUMMER 
 DETROIT LAKES POMME DE TERRE ED. DISTRICT 
 DILWORTH-GLYNDON-FELTON PRINCETON 
 DOVER-EYOTA PRINSBURG 
 DULUTH PRIOR LAKE 
 E.C.H.O. CHARTER SCHOOL PROCTOR 
 EAGLE VALLEY QUAD COUNTY VOCATIONAL PROJECT 
 EAST CENTRAL RANDOLPH 
 EAST GRAND FORKS RED LAKE 
 EAST METRO INTEGRATION DIST. RED LAKE FALLS 
 EAST RANGE SEC. TECH. CENTER RED ROCK CENTRAL 
 ECI' NOMPA WOONSPE RED WING 
 EDEN PRAIRIE REDWOOD FALLS 
 EDEN VALLEY-WATKINS REDWOOD FALLS AREA SCHOOLS 
 EDGERTON REGION 1 
 EDINA REGION 1 & 2-NORTHWEST SERVICE COOP 
 EDISON CHARTER SCHOOL REGION 10-SOUTHEAST SERVICE COOP 
 EL COLEGIO CHARTER SCHOOL REGION 11-METRO ECSU 
 ELGIN-MILLVILLE REGION 2 
 ELK RIVER REGION 3 
 ELLSWORTH REGION 3 - NORTHEAST SERVICE COOP 
 ELY REGION 4 
 EMILY CHARTER SCHOOL REGION 4-LAKES COUNTRY SERVICE COOP 
 ESKO REGION 5 
 EVANSVILLE REGION 5-NORTH CENTRAL SERVICE CO 
 EVELETH-GILBERT REGION 6 
 EXCELL ACADEMY CHARTER REGION 7 
 FACE TO FACE ACADEMY REGION 7-RESOURCE TRNG. & SOLUTIONS 
 FAIRMONT AREA SCHOOLS REGION 8 
 FAMILY ACADEMY CHARTER SCHOOL REGION 9-SOUTH CENTRAL SERVICE COOP 
 FARIBAULT REGN 6 & 8-S.W/W.C. SRV COOPERATIVE 
 FARMINGTON RENVILLE COUNTY WEST 
 FERGUS FALLS RICHFIELD 
 FERGUS FALLS AREA SP. ED. COOP. RIDGEWAY COMMUNITY SCHOOL 
 FERTILE-BELTRAMI RIGHT STEP INCORP. 
 FILLMORE CENTRAL RIVER BEND ED. DISTRICT 
 FISHER RIVERBEND ACADEMY CHARTER SCHOOL 
 FLOODWOOD RIVERWAY LEARNING COMMUNITY CHTR 
 FOLEY ROBBINSDALE 
 FOREST LAKE ROCHESTER 
 FORT SNELLING ACADEMY ROCHESTER OFF-CAMPUS CHARTER HIGH 
 FOSSTON ROCKFORD 
 FOUR DIRECTIONS CHARTER SCHOOLS ROCORI 
 FRANCONIA ROOT RIVER ED. DISTRICT 
 FRAZEE ROSEAU 
 FRESHWATER ED. DISTRICT ROSEMOUNT-APPLE VALLEY-EAGAN 
 FRIDLEY ROSEVILLE 
 FRIENDSHIP ACDMY OF FINE ARTS CHTR. ROTHSAY 
 FULDA ROUND LAKE 
 G.F.W. ROYALTON 
 GLENCOE-SILVER LAKE RUNESTONE AREA ED. DISTRICT 
 GLENVILLE-EMMONS RUSH CITY 
 GOODHUE RUSHFORD-PETERSON 
 GOODHUE COUNTY ED. DISTRICT RUSSELL 
 GOODRIDGE RUTHTON 
 GRANADA HUNTLEY-EAST CHAIN SARTELL 
 GRAND MEADOW SAUK CENTRE 
 GRAND RAPIDS SAUK RAPIDS 
 GREAT RIVER EDUCATION CENTER SCHOOLCRAFT LEARNING COMMUNITY CHTR 
 GREENBUSH-MIDDLE RIVER SEBEKA 
 GREENWAY SHAKOPEE 
 GRYGLA SIBLEY EAST 
 HANCOCK SKILLS FOR TOMORROW CHARTER SCHOOL 
 HANSKA CHARTER SCHOOL SKILLS FOR TOMORROW JUNIOR HIGH 
 HARVEST PREP SCHOOL/SEED ACADEMY SLEEPY EYE 
 HASTINGS SOJOURNER TRUTH ACADEMY 
 HAWLEY SOUTH KOOCHICHING 
 HAYFIELD SOUTH ST. PAUL 
 HEART OF THE EARTH CHARTER SOUTH WASHINGTON COUNTY 
 HENDRICKS SOUTHERN MINNESOTA SP. SER. COOP. 
 HENNING SOUTHERN PLAINS ED. COOP. 
 HERMAN-NORCROSS SOUTHLAND 
 HERMANTOWN SPRING GROVE 
 HERON LAKE-OKABENA SPRING LAKE PARK 
 HIAWATHA VALLEY ED. DISTRICT SPRINGFIELD 
 HIBBING ST. ANTHONY-NEW BRIGHTON 
 HIGH SCHOOL FOR RECORDING ARTS ST. CHARLES 
 HIGHER GROUND ACADEMY ST. CLAIR 
 HILL CITY ST. CLOUD 
 HILLS-BEAVER CREEK ST. CROIX RIVER ED. DISTRICT 
 HINCKLEY-FINLAYSON ST. FRANCIS 
 HOLDINGFORD ST. JAMES 
 HOPE COMMUNITY ACADEMY ST. LOUIS COUNTY 
 HOPKINS ST. LOUIS PARK 
 HOUSTON ST. MICHAEL-ALBERTVILLE 
 HOWARD LAKE-WAVERLY-WINSTED ST. PAUL 
 HUTCHINSON ST. PAUL FAMILY LEARNING CENTER 
 INTERMEDIATE SCHOOL DISTRICT 287 ST. PETER 
 INTERMEDIATE SCHOOL DISTRICT 917 STAPLES-MOTLEY 
 INTERNATIONAL FALLS STEPHEN-ARGYLE CENTRAL SCHOOLS 
 INVER GROVE STEWARTVILLE 
 ISLE STILLWATER 
 IVANHOE STUDIO ACADEMY CHARTER SCHOOL 
 JACKSON COUNTY CENTRAL SWANVILLE 
 JANESVILLE-WALDORF-PEMBERTON THIEF RIVER FALLS 
 JORDAN TOIVOLA-MEADOWLANDS CHARTER SCHOOL 
 KASSON-MANTORVILLE TRACY 
 KELLIHER TRI-COUNTY 
 KENYON-WANAMINGO TRITON 
 KERKHOVEN-MURDOCK-SUNBURG TRUMAN 
 KIMBALL TWIN CITIES ACADEMY 
 KINGSLAND TWIN CITIES INTERNATIONAL ELEM SCH. 
 KITTSON CENTRAL TYLER 
 LAC QUI PARLE VALLEY ULEN-HITTERDAL 
 LACRESCENT MONTESSORI ACADEMY UNDERWOOD 
 LACRESCENT-HOKAH UNITED SOUTH CENTRAL 
 LAFAYETTE PUBLIC CHARTER SCHOOL UPSALA 
 LAKE AGASSIZ SP. ED. COOP. VALLEY CROSSING COMMUNITY SCHOOL 
 LAKE BENTON VERNDALE 
 LAKE CITY VILLAGE SCHOOL OF NORTHFIELD 
 LAKE CRYSTAL-WELLCOME MEMORIAL VIRGINIA 
 LAKE HENDRICKS SCHOOL DISTRICT 05-4 WABASHA-KELLOGG 
 LAKE OF THE WOODS WABASSO 
 LAKE PARK AUDUBON DISTRICT WACONIA 
 LAKE SUPERIOR WADENA-DEER CREEK 
 LAKE SUPERIOR HIGH SCHOOL WALKER-HACKENSACK-AKELEY 
 LAKES AREA CHARTER SCHOOL WALNUT GROVE 
 LAKEVIEW WARREN-ALVARADO-OSLO 
 LAKEVILLE WARROAD 
 LANCASTER WASECA 
 LANESBORO WATERTOWN-MAYER 
 LAPORTE WATERVILLE-ELYSIAN-MORRISTOWN 
 LEARNING ADVENTURES CHARTER SCHOOL WAUBUN 
 LECENTER WAYZATA 
 LEROY WEST CENTRAL AREA 
 LESTER PRAIRIE WEST CENTRAL ED. DISTRICT 
 LESUEUR-HENDERSON WEST METRO EDUCATION PROGRAM 
 LEWISTON-ALTURA WEST ST. PAUL-MENDOTA HTS.-EAGAN 
 LITCHFIELD WESTBROOK 
 LITTLE FALLS WESTBROOK-WALNUT GROVE SCHOOLS 
 LITTLEFORK-BIG FALLS WESTONKA 
 LONG PRAIRIE-GREY EAGLE WHEATON AREA SCHOOL 
 LUVERNE WHITE BEAR LAKE 
 LYLE WILLMAR 
 LYND WILLOW RIVER 
 M.A.C.C.R.A.Y. WIN-E-MAC 
 MABEL-CANTON WINDOM 
 MADELIA WINONA AREA PUBLIC SCHOOLS 
 MAHNOMEN WORLD LEARNER CHARTER SCHOOL 
 MAHTOMEDI WORTHINGTON 
 MANKATO WRENSHALL 
 MAPLE LAKE WRIGHT TECH. CTR. 
 MAPLE RIVER YANKTON COUNTRY CHARTER SCHOOL 
 MARSHALL YELLOW MEDICINE EAST 
 MARSHALL COUNTY CENTRAL SCHOOLS ZUMBRO ED. DISTRICT 
 MARTIN COUNTY WEST ZUMBROTA-MAZEPPA 
 
troubled teen boarding schools for struggling teen help
Copyright © Public Schools - All rights reserved.
Contact : CLICK HERE | Popular Public Schools | City Searches | School Districts | Privacy Policy